“Oyuncak Yasak, Bari Mama Sandalyesi Olsa”

Ayça Söylemez 13 Ağustos 2018 Türkçe
Facebook Twitter

Tokat T Tipi Cezaevinde çocuğuyla kalan kadınlar, Gergerlioğlu’na yazdı: “Bebek mamaları iki ay sonra geliyor, tarihleri geçmiş oluyor. Çocuklara oyuncak verilmesi de yasak. Bari mama sandalyesine izin verilse…”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, hapishanelerde anneleriyle kalan çocukların durumunu bir kez daha Meclis’e taşıdı.

Tokat T Tipi Kapalı Cezaevinde tutulan ve bebeğiyle birlikte kalan kadınlar, Gergerlioğlu’na yazdıkları mektupta sorunlarını şöyle anlattı:

“Bebekler ve çocukların kıyafetleri, üzerinde yazı varsa hapishaneye alınmıyor. Ama yazısız kıyafet bulmak çok zor. Yetişkinlere yasak olan renkler var, lacivert, yeşil gibi. Bebek kıyafetleri de bu renklerdeyse alınmıyor. En azından bebek kıyafetleri için bu kısıtlamalar kaldırılmalı.

“Bebekler için dışarıdan sipariş verilen mamalar iki ay geçtikten sonra geliyor. Bazen de tarihleri geçmiş oluyor. Tutuklu anneler, kendilerine verilen yemekleri su ile yıkayıp çocuklarına vermek zorunda kaldıklarını söylüyorlar. Bu konunun bebeklerin sağlığı için dikkate alınmasını talep ediyoruz.

“Çocuklara oyuncak verilmesi de yasak. Oyun alanı yok, park yok.

“Bebeklerin yemek yemesi zor oluyor, daha rahat yemek yemeleri için en azından mama sandalyesi almamıza izin verseler… Her yerin beton olduğu bir yerde bir yaşından küçük çocuklar için mama sandalyesi çok önemli.”

Adalet Bakanlığı’nın 2016 yılı verilerine göre cezaevinde annesiyle birlikte bulunan 560 çocuğun yaş dağılımı şöyle:

  • Bir yaşında 128 bebek;
  • İki yaşında 114 çocuk;
  • Üç yaşında 81 çocuk;
  • Dört yaşında 70 çocuk;
  • Beş yaşında 31 çocuk;
  • Altı yaşında 5 çocuk;
  • Yaşları bilinmeyen 17 çocuk.

Bebeklere neden özel yemek çıkarılmıyor?

Gergerlioğlu da konuyla ilgili verdiği önergede, “Bu yaşanan sıkıntılar sadece Tokat Cezaevinde değil neredeyse ülkemizdeki bütün cezaevlerinde görülüyor” dedi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’den şu soruları yanıtlamasını istedi:

  •  Tokat T Tipi Kapalı Cezaevinde üstünde yazı olan ve yasaklı renkler diye belirtilen renklerden olan bebek kıyafetlerinin cezaevine alınmadığı bilgisi doğru mu? Bunun hukuki gerekçesi nedir?
  •  Özellikle maddi durumu olmayan annelerin bebeklerine ücretsiz kıyafet ve mama dağıtımıyla ilgili herhangi bir çalışma mevcut mu?
  •  Cezaevlerinde kalmak zorunda olan bebek ve çocuklara neden özel yemek çıkarılmıyor? (AS)

Haberin Kürtçesi için tıklayın.