İki Kardeşin Öldürüldüğü Yerde Keşif Yapıldı

Beyza Kural 21 Eylül 2018 Türkçe
Facebook Twitter

Silopi’de panzerin, evlerinde uyurken ezerek öldürdüğü iki çocukla ilgili davada, bilirkişi olay yerinde keşif yaptı. Keşifte, panzerin frenleri ve direksiyonunda sorun tespit edilmedi.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde bir eve çarpıp 7 yaşındaki Muhammed Yıldırım ile 6 yaşındaki Furkan Yıldırım’ın ölümüne neden olan polis memuru Ö.Y.’nün yargılandığı davada bilirkişi heyeti olay yerinde keşif yaptı.

Mezopotamya Ajansı’ndan Gökhan Altay’ın haberine göre, olay yeri keşfinde, panzerin frenleri ve direksiyonunda sorun tespit edilmedi. Bilirkişiler, keşifle ilgili ayrıntılı rapor hazırlayarak mahkemeye sunacak.

Davanın beşinci duruşması 25 Ekim’de Cizre 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

“Panzerin frenlerinde bir sorun yok”

Keşif heyetinde, mahkeme heyeti üyeleri, iki trafik bilirkişisi, makine bilirkişisi ile panzer sürücülüğü konusunda uzman kullanıcı bilirkişi yer aldı.

Heyetin keşif zaptında, eve çarpan panzerle ilgili şu bilgiler yer aldı:

“Aracın çalışır halde iken frenlerinde herhangi bir sorun olmadığı, direksiyonun rahatlıkla manevra yapabildiği gözlemlendi. Araç istop ettirilerek durma halinde fren ve direksiyon testi aşamasına geçildi. Ancak aracın stop açma kapama kollarına basılmasına rağmen istop ettirilemediği anlaşıldı. Harici müdahale ile araç istop ettirildi. Bu halde iken araç eğimli alandan kısmen vites boşa alınarak bırakıldığında hareket ettiği, frene basıldığında frenleme yapabildiği görüldü.”

Keşfe katılan bilirkişiler, “araçta kazaya sebebiyet veren bir kusur bulunup bulunmadığı, kazaya sebebiyet veren etkenin ne olduğu ve sanıkların olayda kusur durumu ve dağılımı konusunda” ayrıntılı rapor hazırlayarak mahkemeye sunacak.

Sanık polis frenlerin çalışmadığını iddia etti

İddianamede yer alan Trafik Bilirkişi raporunda, zırhlı araç sürücüsü sanık polisin, “Motorlu araç sürücü sertifikasının” bulunmadığı, bu nedenle sürücünün araç ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmaması sonucunda olayın meydana geldiği bilgisine yer verilmişti.

Sanık polis Ö.Y. savcılığa verdiği ifadede kendisini, “Aracın freninde ayağımı sürekli basılı tuttum. Fakat araç stop ettiği için fren sistemi çalışmadı. Aracın direksiyonu kilitlendi. Fren tertibatı işlemedi” diye savunmuştu.

Ne olmuştu?

Şırnak, Silopi ilçesinin Karşıyaka Mahallesi’nde 3 Mayıs 2017’de kullandığı panzerle manevra yaparken bir eve çarpan polis, içeride uyuyan 7 yaşındaki Muhammed Yıldırım ve 6 yaşındaki Furkan Yıldırım adlı kardeşlerin ölümüne neden oldu.

Panzer, MHP ilçe binasını korumakla yükümlüydü.

Savcılık olayla ilgili soruşturma başlattı, panzerinde sürücüsü polis Ö.Y. tutuklandı. Ö.Y. ile onu görevlendiren amiri M.M.’ye “taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak” suçundan dava açıldı.

15 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanan sanık polis Ö.Y. ilk duruşmada tahliye edildi. (AS)

Haberin Kürtçesi  için tıklayın.

Fotoğraf: DHA