Okul Bahçesinin Kapısı Devrildi, 7 Yaşındaki Çocuk Hayatını Kaybetti

Beyza Kural 8 Ekim 2018 Türkçe
Facebook Twitter

Okul bahçesindeki kapının devrilmesi sonucu yaralanan yedi yaşındaki Mehmet Ali İşler hayatını kaybetti.

Kocaeli’nin Derince ilçesindeki Turgut Reis İlkokulu’nda üzerine okulun metal bahçe kapısının devrilmesi sonucu ağır yaralanan 1. sınıf öğrencisi çocuk hayatını kaybetti.

Yedi yaşındaki Mehmet Ali İşler, 4 Ekim günü okulun bahçesinde arkadaşlarıyla birlikte oyun oynarken raylı metal bahçe kapısı üzerine devrilmişti.

Hastaneye kaldırılan çocuk, dün (7 Ekim) hayatını kaybetti. Cenazesi dün (7 Ekim) Derince Merkez Camii’nde kılınan cenaze namazı sonrası Çınarlı Mezarlığı’nda toprağa verildi.

TIKLAYIN – Neden Hala Okullarda Çocuk Ölümleri Yaşanıyor?

Akademisyenler Duygu Akçay ve Ayla Yıldırımlar’ın Dokuz Eylül Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Elektronik Dergisi’nde yayınlanan, polikliniğe başvuran 101 ebeveynin örneklemi oluşturduğu makalesine  göre;

Çocukların yüzde 55,4’ü okulda kaza geçirdi. Kaza geçiren öğrencilerin okul içinde en fazla; sınıfta (yüzde 46.4), okul dışında ise bahçede (yüzde 17.9) kaza geçirdiği ortaya kondu.

Çocukların çoğunlukla (yüzde 48.2) düşme şeklinde kaza geçirdiği saptandı.

Baba Selahattin İşler, “Olayda ihmal olduğunu düşünüyorum. Okul yöneticisi ve öğretmenlerden şikayetçiyim. Acımız çok büyük, yetkililerin sesimizi duymasını, gerekli kişilerin ceza almasını istiyoruz” dedi.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Kocaeli Şube Başkanı Hicran Turan, Birgün’e yaptığı açıklamada devrilen okul kapısının çok önceden arızalı olduğu bilindiği halde onarılmadığını söyledi.

Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik olayla ilgili inceleme ve soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Kayan demir kapılar öncelikli 10 madde içindeydi

Gündem Çocuk Derneği ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında 2015’te başlatılan proje çocukların eğitim ortamı ve yakın çevrelerinde bedensel ve psikolojik yaralanmalarının ve yaşamlarını kaybetmelerinin önüne geçilmesini amaçlıyordu.

Dernek’in Kasım 2016’da kapatılmasıyla proje de yarım kaldı.

Okul idarecilerinin sorumluluğuna ve alabilecekleri önlemlere de dikkat çeken proje kapsamında okulda güvenliğin sağlanması için değişim gerektiren öncelikli on madde şöyle sıralanmıştı:

  • Kayar demir kapılar
  • Açık ve kapalı spor alanlarında bulunan kale, pota ve direkler
  • Merdiven korkulukları, güvenlik kafesleri ve çitler
  • Okul alanı içindeki ve yakınındaki elektrik, PTT, su kuyuları, inşaat ve foseptik çukurları
  • Okul alanı içindeki istinat duvarları
  • Çatılar ve kalkan duvarlar
  • Islak hacimlerde kaymazlık
  • Elektrik tesisatına müdahaleler
  • Eşya ve tesisat elemanlarının montajı

(BK)