SODEV: Velilerin Yüzde 51’i Eğitimi Kalitesiz Buluyor

Ruken Tuncel
Facebook Twitter

Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) “Türkiye’de Eğitim İmam Hatipleşme, Beklentiler ve Memnuniyet” başlıklı araştırmasının sonucunu kamuoyuyla paylaştı.

Araştırmada, Türkiye genelinde ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde eğitim alan velilere, çocuklarının aldıkları eğitimden memnuniyetlerine ilişkin sorular yöneltildi.

“Türkiye’de ebeveynler çocuklarının hangi okul türlerinde eğitim görmesini istiyor?” “Ebeveynler Türkiye’de eğitimin kalitesi hakkında ne düşünüyor?” “Yüksek eğitimin gelecek için güvence sağladığı inancı sarsılıyor mu?” sorularına cevap aranan araştırmada; velilerin, Türkiye’deki eğitimin kalitesine ilişkin negatif düşüncelere sahip olduğu ortaya çıktı.

Araştırmaya göre; veliler -puan ve adresten bağımsız olarak-çocuklarını istedikleri okula gönderme şansları olsaydı, yüzde 54,5’i Anadolu Fen liselerine yüzde 28’i Anadolu Liselerine göndereceklerini belirtti. Ailelerin yüzde 28,8’i ise seçme şansları olsaydı çocuklarını özel okullara göndermek istediklerini söyledi.

“Çocuğunuzu istediğiniz okula gönderme şansınız olsaydı (puan ve adresten bağımsız) aşağıdaki okul türlerinden hangisine göndermek isterdiniz?” sorusuna velilerin yüzde 36.7’si (Devlet) Anadolu Fen Lisesi, yüzde 17.8’i Özel Anadolu Fen Lisesi, yüzde 17’si (Devlet) Anadolu Lisesi, yüzde 11’i, yüzde 11’i Özel Anadolu Lisesi, yüzde 10’u (Devlet) İmam Hatip Lisesi, yüzde 7.5’i de (Devlet) Anadolu Meslek Lisesi’ni tercih edeceklerini ifade ettiler.

Velilerin yüzde 80’i çocuklarının öğretmenlerinden genel olarak memnun olduğunu, yüzde 84’ü de çocuklarının öğretmenleri ile iletişim halinde olduklarını belirtti.

“Sizce Türkiye’de öğrenciler dünya standartlarında bir eğitim alıyor mu?” sorusuna velilerin yüzde 86,4’ü “öğrenciler dünya standardında bir eğitim almıyor” yanıtını verdi.

“Türkiye’deki eğitimi genel olarak düşündüğünüzde 1-Tamamen kalitesiz, 10-Çok kaliteli olmak üzere kaç puan verirsiniz?” sorusuna ise velilerin, yüzde 51’i eğitimi kalitesiz bulduğu yanıtını verdi. Eğitimi kaliteli bulan velilerin oranı ise yüzde 19,3.

“Sizce Türkiye’de eğitim almış bir genç dünyanın her yerinde iş bulabilir mi?” sorusuna ise “Veliler, yüzde 80,9’u da Türkiye’de eğitim gören çocukların dünyanın herhangi bir yerinde iş bulabileceklerini düşünmediklerini söyledi.

Araştırmaya katılanların, yüzde 72,8’i 20 yıl önceye göre üniversite mezunlarının çok daha az kazandığını düşünüyor. Velilerin, yüzde 58,1’nin, daha yüksek geliri, daha yüksek eğitime tercih ediyor.