Çocuklarla Evde Olan Yetişkinler İçin Mini Kılavuz

Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Uzmanı Ceren Suntekin Nisan 2020 Türkçe
Facebook Twitter

Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Uzmanı Ceren Suntekin

  • TARİH Nisan 2020
  • YAYINLAYAN Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Uzmanı Ceren Suntekin
  • YAYIN DİLİ Türkçe
  • PAYLAŞ Facebook Twitter LinkedIn Yazdır

Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Uzmanı Ceren Suntekin, “Karantinada Çocuklarla Evde Olan Yetişkinler İçin Mini Kılavuzhazırladı.

Suntekin, hepimizin ilk defa deneyimlediği bu süreçte; hem korku, hem kaygı taşıyıp hem kendimiz, hem sevdiklerimiz için en iyisini yapmaya çalıştığımızı aktararak şunları söylüyor:

“Tüm bunlar olurken hayatımızı idame ettirmemiz, bakımlarından sorumlu olduğumuz çocuklar ve aile büyükleri ile ilgilenmemiz, kendimizi korumamız ve ortalama 80 m2 bir alanı evden çıkmadan paylaşmamız gerekiyor. Üstelik bu belirsiz süreci evleri olmayanları, evlerinde güvende olmayanları, hastaları, yalnız kalanları, uzaktaki yakınlarımızı ve bizi nasıl etkileyeceğini düşünerek kimi zaman halimize şükrederek, kimi zaman kendimizi tehdit altında hissederek geçiriyoruz.

Bu süreç elbet geçecek. Sonunda bize ne kalacağı şu anı nasıl geçirdiğimizle ilgili. Bu süreçte kendi gündelik alışkanlıklarımızı gözden geçirmek, kriz dönemlerinde hangilerinin işe yaradığını, hangilerinin aslında ekonomik düzenin bize dayatması olduğunu irdelemek işimize yarayabilir.

Çocuğun güvende olması önemli

Evde karantinada ve sağlık tehditi ile kaldığımız şu günlerden güçlenerek çıkmak için sosyal ağlarımızı güçlendirmek, birbirimize bir ‘nasılsın’ demeyi ihmal etmemek, sıkıntımızla başa çıkmak ve çocukların da başa çıkmasını sağlamak önem kazanıyor. Belki de sorumluluğumuzu okullar ile paylaşmadığımız bu süreçte bugüne kadar fark etmediğimiz ebeveynlik becerilerimizle de tanışırız.”

Ceren Suntekin, önemli bir konunun da altını çiziyor:

“Bu süreçte her çocuğun güvende olması için fark ettiğiniz bir şiddet durumunu yetkililere bildirmeyi ihmal etmeyin.”

Suntekin hazırladığı rehberde çocukların bu süreci en az zararla atlatması için yetişkinlere, koronavirüs salgınını çocuklarla konuşmak için bazı ipuçları veriyor.

Bunun yanında da evde yapılabilecek üç etkinlik önerisi sunuyor. Bunlar; ev bandosu, ev sergisi ve ev gazetesi.