Yarıyıl Tatili İçin Bir Okuma Seçkisi

BİA Haber Merkezi 18 Ocak 2019 Türkçe
Facebook Twitter

2018 – 2019 eğitim öğretim yılının birinci dönemi bugün bitiyor. Kitap kurtları şimdiden tatilde okunacak kitapları sıraya dizdi.

Deniz’in bal rengindeki kedisi Seto Bal ile geçirdiği heyecan dolu bir gün… İçi tohumla dolu kavanozun içinde neler olduğunu merak eden bir çocuk… Çilekli pastayı çok seven Zuzu’nun maceraları…

Türkiyeli yazarların yeni baskı kitaplarından derlediğimiz bir seçkiyi Yarıyıl Tatili’nde kütüphanenize ekleyebilirsiniz.

Zuzu ve Minnakla yeni maceralar

Zuzu, pastanenin bahçesinde çilekli pastasını yerken bir kedi görüyor ve ona Minnak adını takıyor. Maceralar da böyle başlıyor.

Zuzu, çilekli pastayı, uçurtmaları, evlerinin karşısındaki pastanenin bahçesindeki manolya ağacını, Helin’i, babasının anlattığı hikâyeleri çok seviyor. En çok da yeni tanıştığı kedi Minnak’ı…

Lodoslu bir akşam gökyüzünde kaybolan bir ay, uçurtma uçururken bulutlara asılı kalan bir baba, uzaktan kumandalı arabayla çıkılan gezide piknik molası, güzel anıların biriktirildiği ama artık dozerlerin yıktığı bir park, Helin’in anlattığı sevimli vampir hikâyeleri, babaannesinin kırık aynası…

Hamit ağabey, Kırıkdiş sincap, tembel kaplumbağa tüm bu maceralarda karşımıza çıkıyor. Babası ise bu maceralarda hep Zuzu’nun yanındadır. Çünkü “Hayat yaşadıklarını sevdiklerinle paylaşmaktan başka nedir ki?”

Geçen ay kaybettiğimiz şair Refik Durbaş’ın çocuklar için kaleme aldığı “Zuzu ile Minnak” 7 yaş ve üstü okurlar için.

Zuzu ile Minnak, Refik Durbaş (hep kitap)
Resimleyen: Çağrı Odabaşı
7 yaş ve üzeri

Sürprizli bir hediye

Hediye almayı kim sevmez! Hele ki sürprizli olursa… Bir de size özel bir gün olan doğum gününde, tüm sevdikleriniz bir araya gelirse gelen hediyenin keyfi bambaşka olur. Paketleri açtıkça havalara uçarız. Ama içinde bir türlü ne olduğunu bilemediğimiz bir hediye gelirse ne yaparsınız?

Bir kavanoz içinde birkaç tohum. Acaba ne tohumu ve büyüdükçe ne olacak diye tüm aile meraka kapılır tabii. Ev halkı; anne, baba, kardeş, dede, amca, babaanne… Herkes tahmine başlar. Oğulotu, aslanağzı, horozibiği, papatya ,reyhan, nane, kişniş…Bakalım kahramanımız teyzesinin getirdiği ve bir anda bilmeceye dönüşen bu sürpriz hediyeyi bulabilecek mi?

Doğaya daha dikkatli gözlerle bakmaya çağıran, bitkileri tanımamıza yardımcı olan 8, 9, 10 yaşındaki okurlar için sürükleyici bir hikâye bu.

Doğum Günü Sürprizi, Doğan Gündüz (Yapı Kredi Yayınları)
Resimleyen: Dilek Yördem Ceylan
8/9/10 yaş

Gizemli sokakta bir gün

Seto Bal da tıpkı diğer bütün kediler gibi kendine özgü bir hayvan. Bir şeye rızası yoksa yapmaz. “Hey insanlar! Sınırlarınızı bilin!” derler bize çoğu zaman. “Ben istediğim kadar yaklaşabilirsin bana.”

Deniz’in bir türlü şekle girmeyen, kabarık saçları var. Tıpkı kedisi Seto Bal’ın tüyleri gibi… Pencereden bakıp her zaman gizemli buldukları sokağa çıkmaya karar verirler bir gün. Sokak evden farklıdır tabii. Beklenmedik aksiliklerin yanı sıra güven veren, sıcak dostlar da çıkar karşısına Deniz’in.

Bu kitapta, istemediğimiz şeylere hayır demeyi ve diğer insanların da hayır dedikleri şeylere saygı göstermenin ne kadar önemli olduğunu okuyacağız.

Seto Bal, Tuğçe Tüfeng (Nesin Yayınevi)
Resimleyen: Ece Zeber
8/9/10 yaş

Kaya Çıkmazındaki Okul – Bolbadim Günlükleri

Aslı Tohumcu’nun kaleme aldığı üç kitaplık bir seri Bolbadim Günlükleri.

Bu ilk kitaptaki macerada; Özel Bolbadim Koleji’nin öğrencileri teker teker ortadan kaybolur. Okulda kurulmuş gizli laboratuvarda, karanlık bir planın formülü hazırlanmaktadır. Bu kayıpların ve okulda yaşanan diğer tuhaf olayların sadece iki kafadar, Süreyya ile Fırat farkındadır. Derken, Fırat bir günlük bulur. Süreyya ise kayıplara karışır…

Bolbadim Günlükleri 1 – 2 – 3, Aslı Tohumcu (Can Çocuk)
10/11/12 yaş

Anneannem Bebek Oldu

Bir anda insanların beklenmedik şeyler yaşayabileceğine odaklanan “Anneannem Bebek Oldu” büyüklerin de kimi zaman küçüklerin yardımına ihtiyaç duyabileceğini ve her güçlüğün birlikte aşılabileceğini anlatan bir hikâye…

Anneannesi bebek olmuştu! Nasıl mı? Bu, sizin için olduğu kadar Damla için de bir sürpriz!

Anneannem Bebek Oldu, Burcu Bahar (Kırmızı Kedi Yayınları)
Resimleyen: Oğuz Demir
12 yaş ve üzeri

Düz Çizgi Tepetaklak

İnsanı tektipleştiren ve sınırlarını belirleyen kurallar üzerinde düşünmeye davet eden bir masal “Düz Çizgi Tepetaklak.”

Çocukların merak duygusunu ve özgürlükçü yaklaşımını yücelten kitabın konusu kısaca şöyle: Lina’nın düz çizgilerle başı derttedir. Yaya geçitlerinin, otobanların çizgilerini çizen babasının işi, tüm hayatlarına yansımıştır. Bahçıvanın torunu Âdem’le birlikte, insan eliyle yapılmamış, dümdüz bir çizgi aramaya başlarlar.

Acaba doğada böyle bir çizgi bulmak mümkün müdür?…

Düz Çizgi Tepetaklak, İrem Uşar (Günışığı Kitaplığı)
Resimleyen: Huban Korman
9/10/11 yaş

Miri ve Zazo

Nazlı Deniz Güler’den çocuk aklının yaratıcılığı ve arkadaşlık üzerine farklı bir hikâye.

Miri doğumgününde bir arkadaş̧ istiyordu. Hediyesini açtığında sevinçten havalara uçtu. Aradığı arkadaşı bulmuştu. Ama nedense Miri dışında herkes çok şaşkındı

Miri ve Zazo, Nazlı Deniz Güler (Çınar Yayınları)
Resimleyen: Çağıl Bektaş
7 – 10 yaş

Zugileyen Yinki

“Bizim Devin Nesi Var?” serisinin ilk kitabı “Zugileyen Yinki”, Seda Meşeli Allard’ın ilk kitabı.

Kelime oyunlarını çok seven yazr bu kitabında; Zinkorino Adası’nın hassas devi Yinki’nin maceralarını kaleme almış. Yinki’nin istediği ne leziz bir kurabiye ne “İçine at dertlerini” kremi ne de bale yapmak. Onu gülümsetecek şeyi bilen ise adanın en miniği Zezi. Acaba Yinki gerçekten yeniden gülümseyecek mi?

Zugileyen Yinki, Seda Meşeli Allard (ABM Yayınları)
Resimleyen: Rukiye Ulusan
8 yaş ve üzeri

(AÖ/HK)