“1 Milyardan Fazla Kız Çocuğu Geleceği Ele Geçirmeye Hazırlanıyor”

Ekim 2019 İngilizce
Facebook Twitter

un.org

Resim:LuelSeged Reta/ UNICEF

Bugün, Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen Dünya kız Çocukları Günü.

BM, bu günü kız çocuklarının cinsiyetlerinden ötürü maruz kaldığı eşitsizlik konusundaki farkındalığın artırılması amacıyla 2012 yılında ilan etmişti.

BM Genel Sekreteri António Guterres bu güne özel yayınladığı mesajında “18 yaşından küçük 1 milyardan fazla kız geleceği ele geçirmeye hazırlanıyor” dedi.

Guterres özetle şöyle devam etti:

“Her gün, kalıplara meydan okumakta ve engelleri aşmaktadırlar. Kızlar çocuk evliliği, eğitim eşitsizliği, şiddet ve iklim krizi gibi meseleleri ele almak için hareketler düzenliyor ve önderlik ediyorlar. Bu yılki gözlemin teması vurgulandığında, yazılmamış ve durdurulamaz olduklarını kanıtlıyorlar.

“Neredeyse 25 yıl boyunca, okula devam eden ve tamamlayan daha fazla sayıda kız çocuğu gördük.

“Güçlü değişimin temsilcileri”

“Tüm kızların potansiyellerine ulaşabilmelerini sağlamak için sağlık, güvenlik ve 21. yüzyıl becerilerinde ortak çabalara ve yatırımlara ihtiyacımız var. Her kız, ortaokulda eğitim alırken her yıl kazanma gücünü yüzde 25 oranında artırır. Tüm kız ve oğlan çocukları orta öğretimi tamamlarsa, 420 milyon insan yoksulluktan kurtarılabilir. Avantajlar nesiller boyunca ortaya çıkmaktadır.

“Ailelerimizdeki, topluluklarımızdaki ve ülkelerdeki kızların eşit haklarını, seslerini ve etkilerini korumalıyız. Kızlar, güçlü değişimin temsilcileri olabilir ve hiçbir şey onları yaşamın her alanına tam olarak katılmasından alıkoymamalıdır.”

“Her yıl 12 milyon kız çocuğu evlendiriliyor”

BM Çocuklara Yardım Fonu’na (UNICEF) göre, her yıl 12 milyon kız çocuğu 18 yaşından önce evlendiriliyor. Dünya çapında her 5 kız çocuğundan 1’i 18 yaşından önce anne oluyor.

UNICEF, küresel çapta kız çocuklarının yemek ve temizlik yapmak, aile üyelerinin bakımı ile ilgilenmek, su taşımak gibi ev içi hizmetleri yapmaya çok erken yaşta başladığını ortaya koyuyor. Ev işlerinin yükünü kız çocukların daha fazla üstlendiğini ortaya koyan veriler, 5-9 yaş arasındaki kız çocuklarının ev işlerini yaşıtları olan oğlan çocuklarına göre 30 kat daha fazla üstlendiğini gösteriyor.

Dünya çapında 32 milyon kız çocuğu ilkokula gidemiyor, 29 milyon kız çocuğu da orta öğretime devam edemiyor. Orta öğrenime devam konusunda cinsiyetler arası farkın en çok görüldüğü yer ise her 100 erkek çocuğa karşın 79 kız çocuğunun orta öğrenim gördüğü Batı ve Orta Afrika.

Bu yıl UNFPA tarafından hazırlanan “Sağlık Çalışanlarına Yönelik Çocuk Yaşta, Erken ve Zorla Evliliklerin Önlenmesi Eğitim Uygulama Rehberi”ne göre, dünya genelinde yaklaşık 650 milyon kız çocuğu ve kadın 18’inci yaş gününden önce evlendirilmiş durumda. Buna göre, halihazırda her 5 kız çocuğundan biri evli.

UNFPA, 2011-2020 arasında 140 milyondan fazla çocuk yaşta evliliğinin olacağını ve bunların yaklaşık 50 milyonunun 15 yaşından küçük olacağını belirtiyor.
Buna göre, olumsuz koşullar düzeltilmezse çocuk yaştaki evlilikler 2030 Sürüdürülebilir Kalkınma Amaçlarına erişimde en önemli engellerden biri olacak.