Çocuk Hakları Alt Komisyonu Kuruldu

Temmuz 2019 Türkçe
Facebook Twitter

CHP, AKP ve HDP’li vekillerin katılımıyla bugün toplanan TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu, Çocuk Hakları Alt Komisyonu kurulmasına karar verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) TBMM İnsan Hakları Komisyonu Üyesi, CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan’ın, 27 Haziran’da İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu’na açık mektup yazarak Çocuk Hakları Komisyonu kurulmasını talep etmişti.

AKP’li milletvekillerinin bugün verdiği önerge ve CHP’li vekillerin verdiği önergenin birleştirilmesiyle CHP, AKP ve HDP’li vekillerin katılımıyla Çocuk Hakları Alt Komisyonu kuruldu.

Kaplan, toplantıda söz alarak “Çocuğa yönelik her türlü şiddet ve her türlü istismar Türkiye’de ciddi boyutta artış göstermektedir. Ankara Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nin raporlarına göre 2019’un ilk 3 ayında ve soruşturma aşaması ile sınırlı olmak üzere; cinsel istismar suçu mağduru olarak 83’ü 12 yaşın altında toplamda 483 çocuk istismara maruz kalmıştır.

“Çocuklarımızın her türlü temel hak ve özgürlüklerinin güvence altına alınması, sağlıklı ve güvenli ortamda yaşaması, cinsel istismar ve cinsel şiddetten korunması devletin görevidir. Talebimiz; çocuklarımızın güvenli ve sağlıklı ortamda yaşamasını sağlamak için her türlü siyasi kaygı, düşünce ve inançtan ayrı tutularak acilen İnsan Hakları İnceleme Komisyonu bünyesinde bir alt komisyon kurulması ve sonrasında bu kurulan alt komisyonun daimi olarak alt komisyon şeklinde kalıcı olmasıdır. Kurulmasını istediğimiz bu alt komisyon, çocuklarımızın sağlıklı yetişebilmeleri için her türlü sorun ve çözümü masaya yatırmalıdır” dedi.

CHP Milletvekili Mahmut Tanal ise resmi Twetter hesabından yaptığı açıklamada, “TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde, iktidar ve muhalefet milletvekillerinin birlikte hareket etmesiyle, oy birliğiyle Çocuk Hakları Alt Komisyonu kuruldu. Çocuklarımızı ilgilendiren konular partiler üstüdür. Komisyon şimdiden hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Komisyon ileriki günlerde tekrar toplanarak, Çocuk Hakları Alt Komisyonun çalışma plan ve programını belirleyecek.

  • Etiketler