Fast Food Zincirleri Çocuk Menülerinden Plastik Oyuncakları Kaldırıyor

Eylül 2019 Türkçe
Facebook Twitter

Dünyada plastik kirliliği konusunda farkındalık artarken ABD’li fast food zinciri Burger King, artık çocuk menülerinin yanında plastik oyuncak hediye etme politikasından vazgeçti.

Eski oyuncakları da geri getirme çağrısı yapan şirket, bu oyuncakların eritilerek geri dönüşüm yoluylla başka şeylere dönüştürüleceğini açıkladı.

Bir diğer fast food zinciri devi McDonald’s da aynı gün, çocuk müşterilerine oyuncak ya da yerine meyve kutuları veya kitap seçeneği sunacağını açıkladı.

İki kardeş çağrı yaptı

İngiltere, Hampshire’de Ella (7) ve Caitlin McEwan (9) kardeşlerin Change.org’da plastik kirliliğine karşı fast food şirketlerini uyaran imza kampanyasıyla başladı.

İki şirket de kız kardeşlerin çağrısı üzerine harekete geçti. Ella ve Caitlin fast food şirketlerini “ekolojik sistemi düşünmeye ve çocuklara plastik oyuncaklar vermeyi bırakmaya” çağırmıştı.

320 ton daha az plastik

Burger King, aldıkları kararla 320 ton daha az plastik kullanmış olacaklarını açıkladı. Sürdürülebilirlik örgütü Wrap’tan Helen Bird, fast food zincirinin kararını “cesur bir adım” olarak niteledi.

Burger King’in oyuncakları şubelerde toplama kararının yerinde olduğunu çünkü bu atıkların ev atıklarıyla birlikte geri dönüştürülmesinin mümkün olmadığını da ekledi.

Plastik oyuncaklar neden zararlı?

Oyuncakların çoğunun ham maddesi polimerle (polipropilen, ABS ve PET). Bu maddelerin eritilmesi esnasında zehirli gazlar açığa çıkıyor.

Üzerlerinde BPA (bisfenol a), PVC, kurşun içerir ibaresi yazan oyuncakları zaten tercih etmemek gerekiyor.

PVC kanserojen bir plastik, BPA ise erken ergenlik ve obezite gibi hormonal bozukluklara yol açıyor, uzmanlara göre kurşun zehirlenmesi ise büyüme-gelişme ve öğrenme geriliğine yol açabiliyor.

Plastik oyuncaklar yanı sıra, geri dönüşümü olmadığı için çağın en büyük sorunlarından olan plastik kirliliğinden de sorumlu.