“Hâlâ Çocuğuna Kitap Okumayan Çok Ebeveyn Var”

Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma Platformu Aralık 2019 Türkçe
Facebook Twitter

Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma Platformu

Türkiye Yayıncılar Birliği öncülüğünde, okuma kültürüne yönelik bir proje olarak hayata geçirilen OKUYAY Platformu’nun (Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma Platformu), Türkiye Okuma Kültürü Araştırması 2019 raporu yayınlandı.

Rapor ile en son 2011’de T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan okuma kültürü çalışması yenilenmiş oldu.

OKUYAY’ın KONDA Araştırma ve Danışmanlık’la yürüttüğü Türkiye Okuma Kültürü Araştırması 2019 ile ilgili olarak KONDA’nın analistlerinden Aydın Erdem ve OKUYAY Platformu sektör uzmanı Sevengül Sönmez, detayları paylaştı.

Sonuçlar, KONDA’nın önceki araştırmalarıyla karşılaştırıldığında “Okuyorum” yanıtı verenlerin artmış olmasının okuma kültürü için olumlu bir gösterge olduğunu; Türkiye toplumunun okumanın önemini benimsediğini; okumanın gelişmesi için yapılması gerekenlerin ne olduğunu anladığını ve bu doğrulara göre hareket etme eğiliminin arttığını ortaya koyuyor.

Araştırma şirketinin 2008 yılında yaptığı ankette, katılımcıların yüzde 70’i net bir şekilde kitap okumadığını belirtirken, yeni araştırmada bu oran yüzde 36’ya düşmüş durumda. Son 3 ayda en az bir kitap okuduğunu belirtenlerin oranının ise yüzde 30’dan yüzde 64’e çıktığı görünüyor.

Türkiye’nin ortalamada 3 ayda 2,7 kitap okuduğunu ve bu sayının “Okuyanlar” kümesinde 4,2 kitaba kadar çıktığını gösteren araştırma aynı zamanda, “Okuyabilir” olarak belirlenen kümenin de azımsanmayacak oranda olduğunu ortaya çıkarıyor.

“Evde, Ailede, Çocukken ve Çocukla Kitap Okumak” başlıklı bölümde ise kitap okuma kültür ve çocuk ilişkisine odaklanılan raporda dikkat çeken bulgular şöyle:

Raporda dikkat çeken bazı bulgular şöyle:

  • Aile kitap alıyorsa okuma artıyor. Bu grafikteki en dikkat çekici bulgu kişilerin ailesinin kitap aldığı durumlarda ortaya çıkmaktadır. Türkiye genelinin yüzde 35’i ailesinin kendisine çocukken kitap aldığını belirtirken bu oran “okuyanlar”da yüzde 52’ye çıkmaktadır. Bu tabloya göre ailesi kitap temin etmiş kişilerin kitap okuma olasılığı ciddi oranda artmaktadır.
  • Okuma oranın yüksekliğinde birincil etken aileden gelen destek. Aileden destek almış kişilerin okuma seviyesi birebir orantılı olarak artıyor. Toplum da bunun farkında. Ama hâlâ çocuğuna kitap okumayan çok ebeveyn var. Ancak genç ebeveynler çocuklarına daha fazla kitap okuyor.
  • Dünyada gençlerin sosyal medya kullanımı artarken okuma oranı düşüyor ancak Türkiye’de sosyal medyayı yoğun kullanan gençlerin okuması da artıyor. Bu toplumsal bir avantaj olabilir.
  • Hayat pratikleri daha kısıtlı ve eğitim seviyeleri daha düşük olsa da kadınlar daha fazla kitap okuyor. Anneler de çocuklarına daha fazla kitap okuyor.