Kapsayıcı Erken Çocukluk Eğitimi Projesi 90 Okulda Başlıyor

UNICEF Ekim 2019 Türkçe
Facebook Twitter

UNICEF

“Engeli Olan Çocuklar İçin Kapsayıcı Erken Çocukluk Eğitimi Projesi” altı ildeki 90 okulda uygulanmaya başlayacak.

Bugün Ankara’da tanıtımı gerçekleşen uygulamayla, engeli olan ve olmayan çocuklara gerek sınıflarında gerekse toplum içinde birlikte gelişme, öğrenme ve büyümeyi hedefliyor.

3-7 yaş arası engeli olan çocukların erken çocukluk eğitimine ve ilkokul 1. sınıfa erişimlerini artırmayı amaçlayan Engeli Olan Çocuklar İçin Kapsayıcı Erken Çocukluk Eğitimi Projesi, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ortak finansmanı ve UNICEF’in teknik desteğiyle yürütülüyor.

Altı ilde 32 bin çocuk

Bu ilk uygulama evresinde projeden Antalya, Bursa, Gaziantep, İzmir, Konya ve Samsun illerinde bulunan 90 pilot okulda 32 bin çocuk ve aileleri yararlanacak.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran törende şunları söyledi:

“2023 vizyonumuzda da belirtildiği üzere; her çocuk ilgi, yetenek ve mizacı doğrultusunda eğitimden kariyere uzanabilir ve bunun için çocuklarımıza potansiyellerini gerçekleştirme imkânı sunmak bizlerin asli görevidir. Birçok araştırma sonucu göstermektedir ki farklı gelişim özelliklerine ve öğrenme gereksinimlerine sahip çocukların öğrenme ortamlarında bir arada bulunmaları sadece farklılıkları olanların değil tüm çocukların gelişimini ve akademik başarısının artmasını destekler. İşte tam bu noktada Bakanlığımız Temel Eğitim Genel Müdürlüğü bünyesinde uygulanan ve tüm farklılıklarımızla “eğitimde birlikteyiz” diyen bu proje ile kaliteli kapsayıcı eğitim sağlanması yoluyla engeli olan çocukların erken çocukluk eğitimine ve ilkokul 1. sınıfa erişimlerini artırmayı hedefliyoruz.”

“Toplumun tümü için kritik öneme sahip”

UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle ise konuya ilişkin olarak şu açıklamayı yaptı:

“Olası farklılıklarına rağmen, her çocuk okul öncesi dönemden başlamak üzere öğrenme hakkına sahiptir. Erkek ve kız, engeli olsun veya olmasın tüm çocukların kaliteli kapsayıcı eğitim fırsatlarına erişiminin sağlanması yalnızca çocuklar ve aileleri açısından değil, toplumun tümü için kritik öneme sahiptir.”

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, “Özel gereksinimi olan çocuklar, tıpkı diğer tüm çocuklar gibi becerilerini geliştirecek ve düşlerini gerçekleştirmelerine yardımcı olacak kaliteli eğitimi hak etmektedir. Bu proje Türkiye’deki tüm çocuklara her ailenin yararlanabileceği kaliteli eğitim hizmetleri sağlanmasında Milli Eğitim Bakanlığı’na yardımcı olacaktır” dedi.

Proje, aynı zamanda ailelerin, çocukların bakımını üstlenen kişilerin, karar vericilerin ve toplum liderlerinin, kapsayıcı eğitim hakları ve fırsatları, okul-aile işbirliğinin önemi konusundaki farkındalık düzeyini de artırmayı hedefliyor. Ayrıca öğretmenlerin, idarecilerin ve diğer eğitim personelinin de kapsayıcı eğitim ortamlarını geliştirecek temel bilgi ve becerilerle donatılması da amaçlanıyor.