Tahir Elçi Oyuncak Kütüphanesi Açıldı

Ekim 2019 Türkçe
Facebook Twitter

Rengarenk Umutlar Derneği, 28 Kasım 2015 tarihinde Diyarbakır’ın Sur ilçesinde öldürülen eski Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi adına oyuncak kütüphanesi kurdu.

Dernek tarafından iki yıl önce yapılan çağrıyla oyuncaklar toplandı. Oyuncağa erişemeyen çocuklar için kurulan kütüphanede çocuklar, istediği oyuncağı alıp bir hafta sonra geri getirip bir başka oyuncağı alabiliyor.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 2017 yılında çocuklarla ilgili çalışmalar yapmak üzere gönüllüler tarafından kurulan Rengarenk Umutlar Derneği, 2 yıldır mahallelerde çeşitli konularda atölyeler gerçekleştirdi. Atölyelerin açıldığı harabe yerler, gönüllüler tarafından onarılıp rengarenk bir hale getirilirken, derneğin çalışmalarından biri de Sur’daki Dört Ayaklı Minare önünde 2015 yılında öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi adına açılan oyuncak kütüphanesi oldu.

İki yıl önce yapılan çağrı üzerine gönderilen oyuncaklar, bu kütüphanede toplandı.

Rengarenk Umutlar Derneği Genel Koordinatörü Yeter Erel Tuma,”Sur’un mahalleleri çocuklara olanak tanıyacak düzeyde değil. Oyun alanları yok, park yok. Okul dışında zamanlarını geçirebilecekleri sosyal bir alan yok. Çocuğu çocuk yapan şey oyundur. Bu mahallelerin çocuklarının, bundan yoksun olduğunu düşündük. Çocuklardan ve ailelerden böyle bir talep gelince, bir kütüphane kurduk. Tahir Elçi’nin ismini verdik.”

Kütüphane haftanın iki günü açık kalacak.

  • Etiketler