Çocuğun İyi Olma Hali İstanbul Araştırması

İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi Nisan 2023 Türkçe
Facebook Twitter

İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi

İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi (ÇOÇA) “Çocuğun İyi Olma Hali İstanbul Araştırması”nın bulgularını kamuoyuyla paylaştı.

4 Mart-6 Nisan 2023 tarihleri arasında İstanbul’un 100 mahallesinde 803 hanede çocuklar ve ebeveynleriyle (405 anne, 398 baba) yapılan yüz yüze görüşmelere dayanarak yürütülen araştırma, çocukların iyi olma halini “maddi durum”, “sağlık”, “eğitim”, “risk ve güvenlik”, “barınma ve çevre”, “katılım” ve “ilişkiler” başlıkları altında bütüncül bir şekilde ele alıyor.

12 – 18 yaş arasındaki çocukları kapsayan araştırma, çocukların ihtiyaçlarına ilişkin veriler ortaya çıkarmayı ve elde edilen sonuçlarla çocukların iyi olma halini destekleyecek politikaların geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Bilgi Üniversitesi akademisyenleri Dr. Öğr. Üyesi Başak Akkan, Prof. Dr. Emre Erdoğan, Çocuk Çalışmaları Birimi Proje Takım Yöneticisi Gözde Durmuş ve Prof. Dr. Pınar Uyan Semerci‘nin paylaştığı verilerde, “maddi durum”, “sağlık”, “eğitim”, “risk ve güvenlik”, “barınma ve çevre”, “katılım”, “ilişkiler” ve “dijital dünya ve sosyal medya kullanımı” üzerine detaylar bulmak mümkün.