“Düzgün işleyen bir çocuk koruma sistemi oluşturulmalı”

Mayıs 2023 Türkçe
Facebook Twitter

Fotoğraf: Şehlem Kaçar / csgorselarsiv.org

Diyarbakır Barosu, bir çocuğun fidye için kaçırılıp öldürülmesinden sonra bir açıklama yayınlayarak, olayın şiddet ortamından, ekonomik koşullardan bağımsız değerlendirilmemesi gerektiğini söyledi.

Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi, 12 yaşındaki bir çocuğun Mersin’de oturduğu sitenin görevlisi tarafından fidye için kaçırılıp öldürülmesi olayı ile ilgili bir açıklama yaptı.

Baronun açıklaması şöyle:

“Olay, cezasızlık pratiğinden, siyasal erk tarafından üretilen şiddet ortamından, TV kanallarında sunulan ve şiddeti normalleştiren yayınlardan, içinde bulunulan ekonomik koşullardan bağımsız değerlendirilmemelidir.

“Bu olay failin ve çocuğun tüm kişisel özelliklerinden bağımsız olarak çocuğun şiddet, ihmal ve istismardan korunamadığı bir düzen içerisinde bulunduğumuzu bir kez daha göstermiştir.

“Devlet; ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda her çocuğa, ayrım gözetmeksizin, yaşanabilir sağlıklı bir çevre sunmakla yükümlüdür.

“Bu tür olayların yaşanmaması adına sorumluluk zinciri içerisinde bulunan tüm ilgililer hakkında etkin bir soruşturma süreci gerçekleştirilmeli ve düzgün işleyen bir çocuk koruma sistemi oluşturmalıdır.

“Bunun yanında olayı haberleştirirken veya olaya tepki gösterirken görüntüleri paylaşmanın, olaya dair detaylı anlatımların yapılmasının şiddeti üreteceğini hatırlatır, bu konuda kamuoyunu daha dikkatli olmaya davet ederiz.”

Ne olmuştu?

Mersin’de görev yaptığı sitede oturan Suriyeli ailenin 12 yaşındaki çocuğunu kaçırıp 400 bin avro fidye isteyen ve parayı alamayınca da çocuğu boğarak öldürdüğü tespit edilen görevli Hasan C. suçunu itiraf ederek tutuklandı.

  • Etiketler