UNICEF: Çatışmalarda çocuklara yönelik 315 bin ağır ihlal yaşandı

UNICEF 4 Haziran 2022 İngilizce
Facebook Twitter

UNICEF

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), bugün Norveç’in başkenti Oslo’da düzenlenen Savaşlarda Çocukların Korunmasına ilişkin Uluslararası Konferans öncesi yaptığı açıklamada, 2005 ile 2022 yılları arasında yaşanan çatışmalarda çocuklara yönelik 315 bin ağır ihlalin gerçekleştiğini duyurdu.

120 binden fazla çocuk öldürüldü veya yaralandı

UNICEF’e göre, Afrika, Asya, Orta Doğu ve Latin Amerika’da 30’dan fazla çatışma durumunda “120 binden fazla çocuk öldürüldü veya yaralandı; en az 105 bin çocuk, silahlı kuvvetler veya silahlı gruplar tarafından askere alındı veya kullanıldı; 32 bin 500’den fazla çocuk kaçırıldı ve 16 binden fazla çocuk cinsel şiddete maruz kaldı”.

Kuruluş, ayrıca okullara ve hastanelere yönelik 16 binden fazla saldırıyı ve çocuklar için insani erişimin reddedildiği 22 binden fazla örneği doğruladı.

TIKLAYIN – UNICEF: Sudan’daki çatışmalarda 190 çocuk öldürüldü

“Her savaş, nihayetinde çocuklara yönelik bir savaştır”

Açıklamada görüşlerine yer verilen UNICEF İcra Direktörü Catherine Russell, “Her savaş, nihayetinde çocuklara yönelik bir savaştır. Çatışmaya maruz kalmanın çocuklar için yıkıcı, yaşamı değiştiren etkileri var. Çocukları savaştan korumak için yapılması gerekenleri bilmemize rağmen, dünya yeterince şey yapmıyor” dedi.