BM Çocuk Hakları Komitesi, iklim kriziyle ilgili çocukların görüşüne başvuracak

Facebook Twitter

Uluslararası Çocuk Hakları Elçileri Derneği de çocuklara bir çağrı yaparak düzenlenecek atölye çalışması ile birlikte, bu genel yoruma dair çocukların da görüşlerini almak istediklerini belirtti.

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Komitesi, İklim Değişikliği Odağında Çocuk Hakları ve Çevre Hakkında bir Genel Yorum hazırlığı içerisine girdi. Bu kapsamda Komite, taslak bir metin hazırladı ve görüş almak amacıyla bu taslağı kamuoyu ile paylaştı.

Uluslararası Çocuk Hakları Elçileri Derneği de çocuklara bir çağrı yaparak düzenlenecek atölye çalışması ile birlikte, bu genel yoruma dair çocukların da görüşlerini almak istediklerini belirtti.

Yapılan çağrı şöyle:

“Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Komitesi, İklim Değişikliği Odağında Çocuk Hakları ve Çevre Hakkında bir Genel Yorum hazırlığı içerisine girdi. Bu kapsamda Komite, taslak bir metin hazırladı ve görüş almak amacıyla bu taslağı kamuoyu ile paylaştı.

“Yani anlayacağınız bu genel yorum doğrudan sizinle ve haklarınızla alakalı. Gerçekleştirilecek atölye çalışması ile birlikte, bu genel yoruma dair sizlerin de görüşlerini almak istiyoruz. Bir araya gelerek biraz haklarınıza, biraz iklim krizine, biraz gezegene, biraz da günlük yaşam deneyimlerinize dair sohbet etmek istiyoruz. ‘Genel Yorum’ kavramı bazen çok resmi bir şey gibi algılanabiliyor. Bunu öngören Çocuk Hakları Komitesi, taslak yorumun bir de çocuk dostu versiyonunu hazırlamış. Yine de atölye çalışması esnasında kafanız karışırsa, fikir alabileceğiniz yetişkinler de çevrenizde olacaklar.

“Sizleri bu paylaşım alanına davet ediyor olduğumuz ve bir araya geleceğimiz için oldukça heyecanlıyız. Başvuru formunu doldurmadan önce, aşağıdaki bilgilendirmeleri okumanız iyi olabilir!”

Başvurular incelenirken nelere dikkat ediliyor?

-Katılımcıların 14 – 18 yaş grubunda olmasına,
-Katılımcıların bu atölye çalışmasına kendi istekleri doğrultusunda katılmalarına,
-Bu çalışmaya katılmaya istekli olmasına.

Atölye çalışması zoom üzerinden online yapılacak.

Son Başvuru Tarihi: 24 Ocak 2023
Kontenjan: 25 kişi
Çalışma tarihleri: 30 – 31 Ocak 2023
Çalışma Saatleri: 19.00 – 21.30

İlk atölye çalışması 29 Ocak’ta yüz yüze.

Başvuru linki

İkincisi ise 30-31 Ocak’ta çevrim içi.
Başvuru linki 

  • Etiketler